Airbus Helicopters sfinansował budowę zaawansowanego, pełnowymiarowego stanowiska do testowania wirników nośnych na Politechnice Łódzkiej, aby zwiększyć potencjał swojego akademickiego partnera w kolejnym pionierskim projekcie z zakresu badań i technologii.

Stanowisko zostało wykorzystane do przeprowadzenia badań i testów nowatorskich konstrukcji wirników dla przyszłych wiropłatów Airbus Helicopters, w ramach projektu przydzielonego rok temu przez spółkę Politechnice Łódzkiej i kilku lokalnym przedsiębiorstwom z sektora MSP.

Mające 12 metrów wysokości i średnicy stanowisko testowe pozwala na bardzo szczegółowe badania w warunkach zbliżonych do realnych. To unikatowe na skalę światową narzędzie tego typu, ponieważ umożliwia testowanie dwóch wirników równocześnie w bardzo zaawansowanych konfiguracjach.

Nowa generacja wirników charakteryzuje się wyższą sprawnością energetyczną, mniejszą masą i znacznie obniżoną emisją akustyczną w porównaniu do obecnie stosowanych systemów. Co istotne, nowe wirniki testowane w Polsce zostały zaprojektowane i były rozwijane w łódzkim Biurze Projektów i Badań Airbus Helicopters.

– To pierwsze na świecie badania i testy wirników wykonane na taką skalę w tej konkretnej technologii. Jesteśmy zadowoleni, że do współpracy zaangażowaliśmy naszego stałego partnera, Politechnikę Łódzką – powiedział Jean-Brice Dumont, wiceprezes wykonawczy ds. inżynierii, a także dyrektor techniczny Airbus Helicopters. – Teraz będziemy oceniać wyniki testów oraz możliwości zastosowania tej technologii w naszych przyszłych produktach.

Pierwszy etap testów wirników nośnych zaprojektowanych dla przyszłej generacji zarówno komercyjnych, jak i wojskowych wiropłatów Airbus Helicopters, zakończy się w Łodzi w połowie czerwca. Po dokonaniu analizy wyników i wprowadzeniu nowych konfiguracji, kolejne badania powinny zostać przeprowadzone w ciągu kilku miesięcy.

To już ósmy projekt zlecony Politechnice Łódzkiej przez Airbus Helicopters. Zespół składający się z blisko 50-osobowego grona naukowców tej uczelni prowadzi prace m.in. nad nowoczesnymi wirnikami do śmigłowca hybrydowego, wałami napędowymi do dużych śmigłowców wielozadaniowych, rewolucyjnym systemem napędowym do małych śmigłowców, łopatami z kompozytów czy nowoczesnymi fotelami do śmigłowców.

Współpraca Airbus Helicopters z polską nauką wykracza poza Łódź. Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu są odpowiedzialne za realizację projektów z dziedziny diagnostyki śmigłowców (HUMS), systemów (np. nowej generacji system aktywnej kontroli drgań) czy wyposażenia (np. innowacyjna wyciągarka do śmigłowców). W najbliższym czasie do tej grupy dołączy także Politechnika w Bydgoszczy, w której rozpoczną się prace nad zastosowaniem nowych materiałów.

– Chcielibyśmy by Polska wdrażała innowacyjne strategie wraz z Airbus Helicopters – powiedział Tomasz Krysiński, wiceprezes i dyrektor ds. badań i innowacji w Airbus Helicopters. – Współpraca ta obejmuje dostęp do technologii, w tym kody źródłowe, prace rozwojowe, testy, produkcję oraz eksport nowoczesnych produktów i systemów.

BRAK KOMENTARZY