Firmy doradcze Knight Frank oraz JLL podsumowały 2015 rok na rynku magazynowym w Polsce. Jak wynika z najnowszych raportów branżowych, w całym kraju do użytku oddano prawie milion m kw. powierzchni magazynowych, a podaż wzrosła o około 10%, sięgając blisko 10 milionów złotych.

Wysokiej aktywności deweloperów towarzyszył równie wysoki popyt, o czym świadczy nie tylko rekordowy wolumen transakcji najmu na poziomie 2,6 mln zł. (Kinght Frank), ale także spadająca liczba pustostanów (4,6 % wg Knight Frank i 6,2 % wg JLL).

Dobre wskaźniki rynku nieruchomości magazynowych cieszyć powinny nie tylko inwestorów i deweloperów, ale także polskich producentów i dostawców wyposażenia magazynowego i urządzeń transportu wewnętrznego.

Karolina Tokarz – Wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds. Handlu i Marketingu, w PROMAG S.A.:

– Wszystko wskazuje na to, że sytuacja w obszarze inwestycji i transakcji na rynku magazynowym w 2016 roku wciąż będzie bardzo korzystna, a rynek będzie się rozwijał. To bardzo dobry sygnał także dla polskich producentów rozwiązań logistycznych i intralogistycznych. Nie ma bowiem wątpliwości, że są to branże ze sobą powiązane, a im większa dynamika na rynku najmu powierzchni, tym większa potrzeba w zakresie ich kompleksowego wyposażania i wdrażania nowoczesnych rozwiązań intralogistycznych. Zwłaszcza, że dużą część transakcji stanowią nowe umowy oraz te, które wynikają z ekspansji najemców.

Jak pokazują statystyki największy popyt na rynku powierzchni magazynowych generowali w 2015 roku operatorzy logistyczni oraz sieci sklepów, zwłaszcza z sektora FMCG. Dostawcom wyposażenia magazynowego sprzyjać będzie w następnych latach rozwój sektora e-commerce, który staje się coraz istotniejszy dla polskiej gospodarki. Nie ulega wątpliwości, że firmy specjalizujące się w sprzedaży internetowej będą potrzebowały coraz większego zaplecza magazynowego, a w dalszej kolejności coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań intralogistycznych, pozwalających efektywnie zarządzać łańcuchem dostaw. Inwestorami będą tutaj zarówno małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i największe podmioty działające na polskim rynku.

Poza tym, szans na nowe kontrakty w dalszym ciągu należy upatrywać w rozwoju firm kurierskich i operatorów logistycznych. Coraz większe znacznie może mieć w przyszłości branża motoryzacyjna m.in. dlatego, że nasz kraj jest atrakcyjnym miejscem do lokalizacji tego typu inwestycji. Liczymy także, że naszej branży sprzyjać będzie ekspansja i większy popyt na magazyny ze strony firm z krajów Europy Zachodniej, a zwłaszcza z Niemiec. Sprzyja temu nie tylko dogodne położenie geograficzne naszego kraju, ale przede wszystkim zdecydowana poprawa infrastruktury transportowej, a zwłaszcza drogowej oraz dobrze wykształcona i stosunkowo tania siła robocza.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł8 mln zł kary dla gdańskiego Port Service
Następny artykułRuszył przetarg na rewitalizację dworca kolejowego Sosnowiec Maczki
Portallogistyczny.com to innowacyjny serwis poświęcony bieżącym wydarzeniom i najnowszym trendom w logistyce. Dostarczamy aktualnych informacji gospodarczo-politycznych z kraju i ze świata, tłumacząc ich wpływ na rynek logistyczny. Nasi eksperci na bieżąco komentują aktualne wydarzenia, dostarczając Państwu najbardziej wiarygodną i użyteczną wiedzę.

BRAK KOMENTARZY