Shell zanotował najgorsze wyniki od ponad 10 lat

Koncern naftowy Royal Dutch Shell zanotował największe straty od 16 lat. Powodem są rezygnacje z realizacji niektórych projektów i niska cena ropy, w wyniku czego firma straciła prawie 8 mld dolarów.

0
361

Koncern naftowy Royal Dutch Shell zanotował największe straty od 16 lat. Powodem są rezygnacje z realizacji niektórych projektów i niska cena ropy, w wyniku czego firma straciła prawie 8 mld dolarów.

Sytuacja Shell najlepiej obrazuje sytuację, w jakiej znalazły się koncerny energetyczne. Firmy te ponoszą obecnie duże straty w związku ze spadkiem cen paliw, co zmusza je do zaciskania pasa. Straty dotknęły także włoski koncern Eni SpA. W trzecim kwartale spadły także zyski BP Plc i Total SA.

Shell, który niebawem za ponad 70 mld dolarów kupuje firmę BG Group Plc, w trzecim kwartale zanotował stratę netto 7,42 mld dolarów, w porównaniu do zysku 4,46 mld dolarów w tym samym okresie ubiegłego roku. Po uwzględnieniu czynników jednorazowych i zmian zapasów Shell zanotował spadek zysku o 70 proc. do 1,77 mld dolarów.

Shell stracił 4,61 mld dolarów w wyniku wycofania platform wiertniczych na Alasce i projektu pozyskania ropy naftowej z piasków bitumicznych w Kanadzie. Powodem straty kolejnych 3,69 mld dolarów były niższe niż prognozowane ceny ropy naftowej i gazu ziemnego.

Straty zwiększają presję na największym producencie ropy naftowej w Europie, który musi ograniczyć zatrudnienie oraz wydatki w tym roku. Wartość rynkowa Shell spadła w zeszłym miesiącu do najniższego poziomu od dekady, jako reakcja na obawy, że przepłaca on za przejmowaną firmę BG Group Plc.

ŹRÓDŁOpromy24.com
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSamolotem na mikołajki
Następny artykułBędą paczkomaty na dwustu dworcach
Portallogistyczny.com to innowacyjny serwis poświęcony bieżącym wydarzeniom i najnowszym trendom w logistyce. Dostarczamy aktualnych informacji gospodarczo-politycznych z kraju i ze świata, tłumacząc ich wpływ na rynek logistyczny. Nasi eksperci na bieżąco komentują aktualne wydarzenia, dostarczając Państwu najbardziej wiarygodną i użyteczną wiedzę.

BRAK KOMENTARZY