Wiemy, kto zostanie matką chrzestną „Armii Krajowej”

- Chcieliśmy, aby matką chrzestną "Armii Krajowej" była szczególna osoba. Wybraliśmy panią Jolantę Szyłkowską, która działa w szczecińskim oddziale Światowego Związku Żołnierzy AK – mówił na łamach Radia Szczecin Krzysztof Gogol, rzecznik PŻM. Jolanta Szyłkowska jest szczecinianką, emerytowaną nauczycielką języka polskiego. Chrzest planowanny jest na początek 2016 r.

0
308

– Chcieliśmy, aby matką chrzestną „Armii Krajowej” była szczególna osoba. Wybraliśmy panią Jolantę Szyłkowską, która działa w szczecińskim oddziale Światowego Związku Żołnierzy AK – mówił na łamach Radia Szczecin Krzysztof Gogol, rzecznik PŻM. Jolanta Szyłkowska jest szczecinianką, emerytowaną nauczycielką języka polskiego. Chrzest planowanny jest na początek 2016 r.

19 października w stoczni Yangfan, znajdującej się o 350 km na południe od Szanghaju, odbyło się wodowanie nowego statku Polskiej Żeglugi Morskiej – m/s „Armia Krajowa”. To pierwsza jednostka z nowego programu inwestycyjnego PŻM na lata 2015-2020. W jego ramach powstanie łącznie 18 masowców, zbudowanych w dwóch stoczniach, o łącznej wartości ponad 400 mln dolarów. Odbiór wyposażonej  „Armii Krajowej” planowany jest na początek przyszłego roku. Wówczas również odbędzie się chrzest masowca.

M/s „Armia Krajowa” to klasyczny masowiec, a więc statek do przewozu takich ładunków jak zboża, węgiel czy ruda żelaza. Jednostka ma długość ok. 190 metrów i nośność 38500 DWT.

Statek ma podwójne poszycie oraz 5 ładowni typu „box” o szerokich lukach ładunkowych. Wyposażony jest w 4 dźwigi ładunkowe wraz z chwytakami do ładunków sypkich.

Łącznie stocznia Yangfan zbuduje dla PŻM 12 jednostek z tej serii i będą one przekazywane armatorowi w odstępach około sześciotygodniowych. W innej chińskiej stoczni – Yangzijiang, powstanie pozostałych osiem statków obecnego programu inwestycyjnego PŻM. Będą to tzw. jeziorowce o nośności 36.500 DWT.

Statki typu „Armia Krajowa” są rozwinięciem, dobrze się sprawdzających we flocie PŻM, jednostek 38000 DWT typu „Kujawy”, ale będą bardziej ekonomiczne w kwestii zużycia paliwa (nowocześniejsze silniki główne, zoptymalizowany kształt kadłuba, zainstalowane na rufie naprowadzające płetwy przedśrubowe).

„Armia Krajowa” została zbudowana według projektu znanej fińskiej firmy Deltamarin. Oryginalny projekt został jednak nieco zmodyfikowany przez techników polskiego armatora, w celu dostosowania niektórych rozwiązań do oczekiwań służb eksploatacyjnych i technicznych PŻM. Nazwa statku jest nawiązaniem do serii tzw. duńskich panamaxów, które były wybudowane dla PŻM na początku lat 90. i zostały wycofane z eksploatacji armatora w ostatnich latach. Kolejne z serii będą nosić imiona : „Szare Szeregi”, „Legiony Polskie” i „Solidarność”.

BRAK KOMENTARZY