Jak wybrać dobrą firmę kurierską?

0
2086

Jednym z ważniejszych czynników pozwalających na skuteczne i rentowne prowadzenie e-sklepu jest wybór odpowiedniego partnera logistycznego. Gwarancja szybkiego i bezpiecznego doręczenia zakupionych przedmiotów może być – obok oferty sklepu internetowego – najważniejszym czynnikiem jego przewagi konkurencyjnej. Na dynamicznym i wymagającym rynku e-commerce skuteczność doręczeń jest jednak dzisiaj warunkiem oczywistym. Firma kurierska musi spełnić jeszcze kilka innych wymagań, z których kluczowe to innowacyjność i zasięg.

Kurierem szybciej

Firmy kurierskie są naturalnym partnerem e-sklepów. Wprawdzie klasyczne usługi pocztowe wciąż są istotnym filarem logistyki towarów zakupionych przez internet, jednak to właśnie kurierzy wyznaczają standardy szybkości oraz bezpieczeństwa przesyłanych produktów. Na rynku działa wiele firm kurierskich. Z kilku powodów najbezpieczniejszym wyborem jest jednak powierzenie obsługi logistycznej własnego e-sklepu dużym przewoźnikom. Jakość usług kurierskich opiera się przede wszystkim na sprawnym łańcuchu operacyjnym. To dzięki niemu możliwe jest doręczanie setek tysięcy paczek z dnia na dzień, niezależnie od odległości. Zoptymalizowane procesy mają z reguły duże firmy, co jest związane m.in. z nowoczesną infrastrukturą, informatyzacją procesów oraz odpowiednią liczbą kurierów. Mniejsi gracze nie są w stanie w tym zakresie konkurować z liderami rynku.

Dostępność z każdego miejsca

Duże firmy kurierskie gwarantują także pełne pokrycie kraju usługami logistycznymi. Oznacza to, że produkty zakupione w e-sklepie zostaną szybko doręczone zarówno do klienta w dużym mieście, jak i mniejszej miejscowości. Kolejnym czynnikiem przewagi konkurencyjnej firmy kurierskiej jest jej obecność na wielu rynkach, dzięki czemu istnieje możliwość sprawnej realizacji przesyłek międzynarodowych. Jest to o tyle istotne, że coraz więcej polskich e-sklepów jest zainteresowanych ekspansją zagraniczną.

Cena usługi

Oprócz szybkości oraz bezpieczeństwa dostawy, właściciele sklepów internetowych zwracają uwagę na cenę oraz dostępność rozwiązań wspomagających zarządzanie procesem wysyłek. Ten drugi czynnik pomaga zoptymalizować proces wysyłki zamówionych towarów. Problem ceny za pojedynczą paczkę bywa dolegliwy dla mniejszych nadawców i start-upów, gdyż firmy kurierskie zazwyczaj uzależniają cenę pojedynczej paczki od zadeklarowanej liczby wysyłek – im ich więcej, tym niższa cena. Dlatego tak ważna jest także elastyczność firmy kurierskiej, skala jej operacji i skłonność do dostosowania warunków umowy do możliwości i potrzeb kontrahenta.

Innowacyjne rozwiązania

Jak to wygląda w DPD Polska? Informatyzacja usług kurierskich w naszej firmie obecna jest na każdym etapie procesu logistycznego. Zaczynając od kurierów, którzy wyposażeni są w urządzenia typu hand-held, poprzez platformę WebKlient, pozwalającą na przygotowanie i wydrukowanie listów przewozowych i obsługę śledzenia przesyłki Track&Trace, a na nowoczesnych sortowniach kończąc i systemie powiadamiania Predict. Systemy informatyczne wspierają także proces kontaktu z klientem poprzez zcentralizowane Contact Center, wyposażone w nowy system obsługi, dający możliwość stałego rozwoju jego narzędzi i elastycznego reagowania na potrzeby Klienta.

Rozwiązanie Webklient wykorzystywane w DPD to rozbudowane narzędzie do zarządzania logistyką przesyłek. Aplikacja umożliwia klientom samodzielne tworzenie listów przewozowych oraz kontrolę nad wysyłką. Z punktu widzenia DPD rozwiązanie usprawnia przepływ danych o przewożonych paczkach i przesyłkach. Aplikacja sama eliminuje najczęstsze błędy popełniane przy wprowadzaniu danych i nadawaniu paczek. Systemy informatyczne wspomagają także procesy związane ze śledzeniem przesyłek i informowaniem klienta o terminie ich doręczenia. Służą temu m.in. takie usługi jak Predict pozwalająca na określenie „okna czasowego”, w którym przesyłka ma zostać doręczona. Webowe rozwiązania dla klientów, raporty on – line czy usługa Predict z jednej strony przyspieszają przepływ informacji, z drugiej pozwalają zarówno nam, jak i klientowi lepiej kontrolować przebieg procesów operacyjnych.

Wreszcie, zarówno nadawca (np. sklep internetowy) jak i odbiorca paczki może skorzystać z sieci miejskich, wygodnie zlokalizowanych punktów nadań i odbiorów o nazwie DPD Strefa Paczki.

Doskonała infrastruktura

Sercem całego systemu logistycznego DPD Polska jest sieć nowoczesnych sortowni i hubów, które rozmieszczone są przy głównych arteriach komunikacyjnych kraju. Centralna sortownia DPD w Strykowie została oddana do użytku w 2012 roku. Wyposażona jest ona w pełni zautomatyzowany system sortujący, który potrafi obsłużyć ponad 35 tys. paczek na godzinę. W Strykowie działają dwa sortery o wydajności 17 500 paczek na godzinę i sorter dla małych paczek i kopert o wydajności 8 000 paczek na godzinę. Procesy optymalizacji systemu transportu wewnętrznego w hubie pozwalają skrócić czas pobytu przesyłki w magazynie do niezbędnego minimum – to ok. 3,5 minuty od rozładunku do załadunku. Nad całością procesów czuwa centralny komputer, cztery skanery centralne pracujące w pięciu wymiarach (4 x 5 kamer; skanowanych jest 5 boków paczki), które jednocześnie mierzą przesyłki oraz zamontowana w każdej linii waga przepływowa, która nie spowalniając całego procesu waży każdą paczkę na sorterze. Ten potencjał pozawala spółce zapewnić swoim klientom najwyższej jakości usługi przy zachowaniu konkurencyjnych cen.

DPD Polska

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy podróżujemy bezpiecznie?
Następny artykułWodorowy projekt Made in Japan
Portallogistyczny.com to innowacyjny serwis poświęcony bieżącym wydarzeniom i najnowszym trendom w logistyce. Dostarczamy aktualnych informacji gospodarczo-politycznych z kraju i ze świata, tłumacząc ich wpływ na rynek logistyczny. Nasi eksperci na bieżąco komentują aktualne wydarzenia, dostarczając Państwu najbardziej wiarygodną i użyteczną wiedzę.

BRAK KOMENTARZY