Maritime startup – Port Gdańsk czeka na innowacje

Drony do badania dna, wodne odkurzacze identyfikujące i usuwające zanieczyszczenia, natychmiastowa informacja dotycząca uszkodzeń nabrzeża, oprogramowanie usprawniające logistykę transportu, a nawet eletromagnetyczne cumy - tego typu inowacyjne rozwiązania mogą w przyszłości pojawić się w Porcie Gdańsk. Ma w tym pomóc inkubator morski - unikalny program wsparcia startupów z branży transportu morskiego.

0
459

Drony do badania dna, wodne odkurzacze identyfikujące i usuwające zanieczyszczenia, natychmiastowa informacja dotycząca uszkodzeń nabrzeża, oprogramowanie usprawniające logistykę transportu, a nawet eletromagnetyczne cumy – tego typu inowacyjne rozwiązania mogą w przyszłości pojawić się w Porcie Gdańsk. Ma w tym pomóc inkubator morski – unikalny program wsparcia startupów z branży transportu morskiego.

List intencyjny w tej sprawie podpisali: Małgorzata Jasnoch – Prezes Zarządu STARTERA, Joanna Grandzicka – Wiceprezes Zarządu STARTERA, Alan Aleksandrowicz –  Prezes Zarządu Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego, Łukasz Greinke –  Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA oraz Bożena Jankowska – Wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA. W wydarzeniu wiął udział także zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej – Andrzej Bojanowski, który zaprezentował regionalną wizję rozwoju inkubatora morskiego oraz międzysektorowej współpracy na rzecz rozwoju branży morskiej.

Firmy biorące udział w inkubacji otrzymają wsparcie konkretnych mentorów, dopasowane do ich potrzeb. Ponadto uczestnicy dostaną dostęp do dedykowanej Inkubatorowi Morskiemu przestrzeni w Gdańsku gdzie młode firmy będą mogły skorzystać z pomieszczeń biurowych i coworkingu.

Z okazji inauguracji prac nad inkubatorem, który zacznie działać na początku 2017 roku,  w gdańskim STARTERZE odbył się Maritime Startup. W wydarzeniu wzięły udział startupy zajmujące się rozwiązaniami z branży morskiej i logistycznej. Przedsiębiorcy wzięli udział w warsztatach, które zakończyła prezentacja projektów przed partnerami inkubatora.

Otwarta formuła

– Nie precyzujemy konkretnych oczekiwań wobec przedsiębiorców, którzy bedą uczestniczyć w pracach inkubatora ponieważ nie chcemy ograniczać ich pomysłowości i inicjatywy – mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA. – Mam nadzieje, że pojawia się tutaj rozwiązania przełomowe i wizjonerskie, które nas zaskoczą. Chcemy by ktoś spojrzał na problemy Portu z nowej perpektywy, a inkubator stał się dla nas bazą pomysłów, z których będziemy mogli czerpać. Poza tym nasz udzial w projekcie ma także charakter promocyjny, dzięki niemu więcej osób będzie zdawało sobie sprawę z tego, czym właściwie zajmuje sie Zarząd Portu.

Podczas wydarzenia odbyła się także prezentacja startupów z branży, które liczą na udział w programie wspierającym młode firmy. Oferty niektórych z nich były już bardzo zaawansowane.

– Gdański projekt jest wyjątkowy, ponieważ dotychczas na świecie funkcjonują zaledwie trzy podobne – stwierdza Mare Straetmans, dyrektor zarządzający podobnego programu, akceleratora PortXL z Rotterdamu, który jest największym w Europie programem wdrażającym okołoportowe rozwiązania. Jego obecność na Maritime Startup zdecydowanie podniosła rangę wydarzenia. – Bardzo wiele rzeczy w portach, takich jak sterowanie dźwigami czy obeność dronów, zmieniło się w ciągu ostatnich kilku lat. Inne, jak na przykład cumowanie, wygląda tak samo od kilkuset, więc jest jeszczeogromna przestrzeń do zagospodarowania.

Straetmans poprowadził tez dla mlodych przedsiębiorców warsztaty z prowadzenia biznesu i komunikacji z dużymi przedsiębiorstwami i korporacjami.

 

Szeroka perspektywa

– Po udanym starcie programu akceleracyjnego Starter Rocket zdecydowaliśmy się na stworzenie dodatkowej inkubacji dedykowanej ściśle branży morskiej, w sposób naturalny niezwykle istotnej dla Miasta Gdańska i wskazanej jako jedna z Inteligentnych Specjalizacji naszego województwa – tłumaczy Małgorzata Jasnoch, Prezes Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER. – Projekty opracowane w inkubatorze morskim odpowiedzą na autentyczne potrzeby przemysłu morskiego i logistycznego, dzięki temu będą mogły być niemal natychmiast wdrożone – zapewnia.

Także zdaniem prezesa Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Alana Aleksandrowicza inkubator morski jest świetnym pomysłem na wykorzystanie potencjału polskiej branży morsko-logistycznej, a ponadto pomoże w integracji firm i organizacji w środowisku wokół nadrzędnego celu, jakim jest wsparcie młodych biznesów.

Na efekt pracy startupów z pewnością będziemy musieli jeszcze chwilę zaczekać, z pewnością jednak bedziemy im się przyglądac z uwagą. Nalezy też podkreślić, że główną zaletą programu jest ścisła współpraca z przedstawicielami branży.

BRAK KOMENTARZY