Gdynia już wkrótce z nową jednostką. Urząd Morski ogłosił przetarg na zaprojektowanie, budowę i dostawę specjalistycznej jednostki hydrograficznej wraz z wyposażeniem w postaci nowego systemu gromadzenia i obróbki danych hydrograficznych. Termin składania ofert mija 3 stycznia 2017 r.

Specjalistyczna jednostka dla Urzędu Morskiego w Gdyni ma być statkiem dwukadłubowym (katamaran), wykonanym z całkowicie spawanej aluminiowej konstrukcji. Jej długość sięgać ma 25 m, szerokość 7,9 m, a zanurzenie 1,7 m. Prędkość maksymalna to 15 węzłów. Szczegółowa specyfikacja statku znajduje się tutaj.

Statek hydrograficzny będzie przeznaczony do prowadzenia prac związanych z badaniami hydrograficznymi oraz badaniami warunków żeglowności torów wodnych, kotwicowisk i innych akwenów użytkowych. Jednostka wyznaczać ma parametry bezpiecznej głębokości dróg morskich w rejonie portów: Gdynia, Gdańsk, Hel, Władysławowo, Puck, na Zatoce Gdańskiej i Puckiej, w rejonie Półwyspu Helskiego oraz wybrzeża środkowego i wschodniego, jak również na otwartych obszarach Morza Bałtyckiego. A wszystko dla zapewnienia bezpieczeństwa nawigacyjnego żeglugi morskiej.

BRAK KOMENTARZY