Innowacyjne rozwiązania w cenie. Technologia „Inspekcji Nurkowych Zdalnego Nadzoru”, stworzona przez Baltic Diving Solutions z Rumi, została nagrodzona przez Naczelną Organizację Techniczną Srebrnym Laurem Innowacyjności w kategorii transportu. To wyróżnienie przyznawane najlepszym produktom w konkursie im. Stanisława Staszica „Laur innowacyjności 2016”. Uroczysta gala odbyła się 23 listopada w Warszawskim Domu Technika.

– To dla nas prestiżowe osiągnięcie, tym bardziej że konkurencja była ogromna. O takie wyróżnienie starały się m.in. instytuty badawcze, a nam udało się z nimi wygrać – mówi Krzysztof Stopierzyński, prezes Baltic Diving Solutions.

Technologia „Inspekcji Nurkowych Zdalnego Nadzoru” to usługa wsparcia transportu morskiego. Umożliwia prowadzenie podwodnych inspekcji technicznych w oparciu o metodologię inspekcyjną CSWIP, która wykorzystuje Mobilny System Nurkowy MDS-1.

– Możemy transmitować obraz na żywo w dowolne miejsce na świecie. Kierujący prowadzi nurka w czasie rzeczywistym i natychmiast przeprowadza ocenę techniczną badanego obiektu oraz rozpoczyna opracowywanie metody usunięcia awarii. To ogromna oszczędność czasu. System oddaje do dyspozycji inspektora gogle wirtualnej rzeczywistości sprzężone z wysokoczułą kamerą na hełmie nurkowym. Dzięki temu widzi obiekt w ten sam sposób, co nurek – tłumaczy Stopierzyński.

Inspekcje nurkowe zdalnego nadzoru są pomocne przy prowadzeniu prac, podczas których właściciel obiektu, inspektor lub specjalista nie mogą przebywać bezpośrednio w miejscu nurkowania. Transmisja obrazu z kamery nurka przebiega za pomocą serwera umieszczonego w systemie nurkowym oraz przygotowanych protokołów kompresji. Powypadkową inspekcję statku mogą zatem oglądać jednocześnie armator w Stavanger, ubezpieczyciel w Nowym Jorku oraz zespół techniczny stoczni, która zbudowała daną jednostkę.

W opracowywaniu technologii „Inspekcji Nurkowych Zdalnego Nadzoru” niezbędne okazało się doświadczenie prezesa Baltic Diving Solutions Krzysztofa Stopierzyńskiego. Od wielu lat pracuje on jako inspektor podwodnych części platform offshore, rurociągów i jednostek pływających, m.in. na Morzu Północnym, Kaspijskim i w Afryce Zachodniej. Dzięki zastosowaniu jego umiejętności, potwierdzonych międzynarodowymi kwalifikacjami CSWIP 3.2u Underwater Inspector uzyskanymi w Wielkiej Brytanii, udało się do minimum zredukować opóźnienie od wykonania inspekcji, do przesłania materiałów i podjęcia decyzji przez klienta. W ten sposób powstała innowacyjna technologia wpisująca się w międzynarodowe standardy prowadzenia prac.

BRAK KOMENTARZY