Dlaczego zapalił się wagon Warszawskiego Metra? Jest raport

0
195

Przyczyną zdarzenia było odkręcenie się ślizgu odbieraka prądu (zawiniło mocowanie). W wyniku tego doszło do zwarcia i łuku elektrycznego. To doprowadziło do wysokiej temperatury pod pudłem wagonu i błysków. Wysoka temperatura spowodowała zajęcie się gumowej poduszki powietrznej zawieszenia drugiego stopnia, co skutkowało pojawieniem się intensywnego dymu, który z uwagi na włączoną wentylację pociągu dostał się do wewnątrz składu. Wskutek powstania prądu zwarcia w odbieraku wyłączone zostały zabezpieczenia w układzie zasilania trzeciej szyny, co spowodowało zatrzymanie pociągu w tunelu.

W ocenie Komisji ewakuacja stacji  przebiegła sprawnie, zgodnie z procedurami  i w czasie krótszym od wymaganego.

Producentowi pociągu zalecono zmianę sposobu mocowania ślizgu odbieraka prądu , usunięcie usterki drzwi i przeanalizowanie zmiany lokalizacji gaśnic na umożliwiającą ich zdjęcie w pozycji stojącej. Rozważenie możliwości wprowadzenia systemu wykrywania zadymienia w przestrzeni pasażerskiej, powiązanego z systemem wentylacji oraz wprowadzenia w kabinie maszynisty nasłuchu prowadzonych rozmów radiowych w sposób ciągły przez głośnik radia pokładowego.

Z  kolei zalecenia dla Metra Warszawskiego to: zmodernizowanie oznakowań infrastruktury, wyposażenia oraz informacji pasażerskiej związanych z sytuacjami awaryjnymi i kryzysowymi, wyposażenie w dodatkowe oznaczenia mundurów pracowników metra, wyposażenie stanowiska dyspozytora ruchu w specjalistyczne zestawy mikrofonowo-słuchawkowe, wprowadzenie do systemu szkoleń i ćwiczeń pracowników doświadczeń wynikających ze zdarzenia z 17 listopada oraz przeprowadzenie analizy technicznych możliwości zastosowania w metrze zdalnych sposobów uruchamiania systemów ewakuacyjnych.

Do zdarzenia doszło doszło 17 listopada. Poszkodowanych zostało 9 osób, w tym trzech policjantów. Ze stacji i pociągu ewakuowano ok 150 osób. Po tym zdarzeniu ratusz zadecydował o wycofaniu wszystkich pięciu dopuszczonych do użytku składów. Pozostałe, które są już w stolicy czeka na uzyskanie stosownych zezwoleń dopuszczających do ruchu. Z kolei w nowosądeckiej fabryce Newagu na dostawę do Warszawy czeka kolejnych 21 składów.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLOT: możesz za darmo zmienić rezerwację na rejs do Ukrainy
Następny artykułOprotestowany transport miejski w Brazylii
Portallogistyczny.com to innowacyjny serwis poświęcony bieżącym wydarzeniom i najnowszym trendom w logistyce. Dostarczamy aktualnych informacji gospodarczo-politycznych z kraju i ze świata, tłumacząc ich wpływ na rynek logistyczny. Nasi eksperci na bieżąco komentują aktualne wydarzenia, dostarczając Państwu najbardziej wiarygodną i użyteczną wiedzę.

BRAK KOMENTARZY