Kurierski szczyt
Czyli jak uniknąć kłopotów z dostarczeniem prezentów na święta
Zakupy w internecie dla wielu Polaków stały się codzienną czynnością. W sieci kupujemy niemal wszystko – ubrania, książki, sprzęt RTV-AGD, kosmetyki, muzykę, a nawet artykuły spożywcze. Również przedmioty, które później przeznaczamy na upominki i prezenty okolicznościowe, wręczane z okazji Mikołajek czy świąt Bożego Narodzenia. W tym okresie tradycyjnie już odnotowywane są znaczne wzrosty wolumenów sprzedaży w e-sklepach, co bezpośrednio wpływa na wzrost liczby dystrybuowanych paczek. Radzimy, w jaki sposób ułatwić sobie zakupy świątecznych prezentów i uniknąć niepotrzebnych obaw czy paczka z zamówieniem dojdzie na czas.
Od nadania do odbioru
O szybkim i skutecznym doręczeniu paczki decyduje zoptymalizowany proces logistyki przesyłki. Nadana paczka jedzie na koniec dnia pracy do lokalnego magazynu, skąd jest zabierana do centralnej sortowni lub większego oddziału. Stąd rusza do docelowej stacji firmy kurierskiej, gdzie wczesnym rankiem ładowana jest na furgonetkę kuriera, a ten doręcza ją do odbiorcy.
– W teorii wszystko wygląda prosto. Rzecz jednak w tym, aby duże liczby przesyłanych paczek mogły być bezbłędnie i bezpiecznie przesortowane, a następnie sprawnie przeprowadzone przez kolejne etapy procesu logistycznego. Za wiele czynności odpowiedzialne są dziś maszyny, na przykład nowoczesne i wysoko wydajne sortery, jakimi dysponujemy w Strykowie. W całym procesie wiele jednak wciąż zależy od człowieka, szczególnie w okresach przedświątecznego natężenia obowiązków -– mówi Rafał Nawłoka, Prezes Zarządu DPD Polska.
Działania w okresach sezonowych szczytów
Firmy kurierskie odnotowują wzrosty wolumenów w różnych miesiącach – na przełomie sierpnia i września, kiedy rodzice wyposażają swoje dzieci w podręczniki i przybory szkolne, czy w październiku, gdy kierowcy kupują opony zimowe. Największe wzrosty wolumenów przypadają jednak na newralgiczny okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia. W tym czasie wolumeny mogą przekraczać średnioroczne dzienne wielkości nawet o połowę.
– Tegoroczny szczyt paczkowy jest dla nas wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy będziemy przez niego przechodzić po połączeniu z Siódemką, jako znacznie większa firma. Konsekwencją połączenia jest rozbudowa i modernizacja naszej infrastruktury. Teraz procesy operacyjne we wszystkich oddziałach dostosowane są do wysokich standardów DPD Polska i z pewnością świadczą o dobrym przygotowaniu do zbliżającego się szczytu paczkowego – mówi Rafał Nawłoka.
W wyniku łączenia oddziałów firm i usprawniania infrastruktury, DPD Polska powiększyła sieć, wybudowała nowe obiekty m.in. w Poznaniu i Gdańsku, a wiele z nich znacząco powiększyła i unowocześniła, na przykład oddziały w Częstochowie czy Rzeszowie.
Jak usprawnić świąteczne zakupy – poradnik dla konsumentów
Chcąc uniknąć obaw, czy zamówione prezenty pod choinkę dotrą na czas, warto złożyć zamówienia w sklepach internetowych z odpowiednim, co najmniej dziesięciodniowym wyprzedzeniem. Wiele przesyłek dociera do adresatów z opóźnieniem z powodu błędnie, bądź nieczytelnie wypełnionych pól teleadresowych. Aby ustrzec konsumentów przed niepotrzebnym stresem, przedstawiamy poniżej kilka prostych porad, które zminimalizują ryzyko kłopotów.
1. Warto złożyć zamówienie w sklepie internetowym z bezpiecznym wyprzedzeniem, najlepiej dwutygodniowym, a najpóźniej na pięć dni roboczych przed Wigilią. Jest to również dobre zabezpieczenie przed skutkami czynników losowych, w tym m.in. wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych, na które kurier nie ma wpływu.
2. Należy zadbać o prawidłowe wpisanie adresu odbiorcy i danych kontaktowych (telefon, e-mail).
3. Paczki standardowo doręczane są w godzinach pracy (pomiędzy 9 a 17), dlatego warto pomyśleć o zamówieniu przesyłki do miejsca, gdzie spędzamy większą część dnia.
4. Warto sprawdzić, czy zamawiany towar jest dostępny „w magazynie” e-sklepu. Jego brak z pewnością wydłuży cały proces doręczania prezentu.
5. Dobrze jest monitorować status przesyłki poprzez narzędzie służące do „śledzenia” paczki udostępnione na stronie internetowej DPD Polska.
6. Elastyczne zarządzanie odbiorem paczki ułatwia usługa Predict – odbiorca otrzymuje powiadomienie e-mail lub sms zawierające precyzyjną informację o planowanym doręczeniu wraz z wygodną opcją zmiany terminu doręczenia oraz imię i numer telefonu kuriera.
– Poza powiadomieniem Predict, nasi klienci i odbiorcy paczek mają do dyspozycji czat z konsultantem dostępny na stronie internetowej DPD Polska i wyspecjalizowane Contact Center. Naszym zdaniem sprawna komunikacja i wcześniejsze planowanie pozwalają uniknąć przykrych niespodzianek w procesie doręczenia przesyłek – wyjaśnia Łukasz Zembowicz, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu DPD Polska. – Pamiętajmy też, że nawet najlepsze narzędzia techniczne mogą nie wystarczyć, gdy mamy do czynienia ze zdarzeniami losowymi. Trudne warunki pogodowe związane na przykład z opadami śniegu czy gołoledzią powodują trudne do przewidzenia utrudnienia w ruchu kołowym, na którym przecież opiera się cały transport przesyłek kurierskich – dodaje Łukasz Zembowicz.
Poradnik dla e-sklepów
Doświadczenia ostatnich lat pozwoliły wypracować standardy działania w przypadkach wzmożonej aktywności handlowej. Przypominamy o kilku podstawowych czynnościach, o których warto pamiętać.
1. Wyraźnie zaznacz na swojej platformie sprzedażowej produkty, których nie masz na magazynie (które wymagają dłuższego czasu dostawy) – w ten sposób można uniknąć niepotrzebnych emocji i rozczarowania klientów.
2. Przygotuj się na wydłużony czas pracy.
3. Rozważ zatrudnienie na okres przedświąteczny dodatkowych pracowników.
4. Skorzystaj z rozwiązań, jakie oferuje Twoja firma kurierska (rozwiązania optymalizujące tworzenie listów przewozowych, itp.).
5. Polecaj klientom korzystanie z monitoringu przesyłek oraz innych usług wspomagających proces dostarczenia paczki do adresata (np. DPD Predict)
6. Umieść na swojej witrynie komunikat z poradą o dokonaniu zakupów odpowiednio wcześniej przed świętami. Zaznacz termin, po którym nie będą przyjmowane nowe zamówienia.
Zastosowanie się do powyższych wskazówek zwiększy prawdopodobieństwo, że przesyłki dotrą na czas i we właściwe miejsce, w dobrym stanie i bez niepotrzebnych emocji związanych z ewentualnymi opóźnieniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWizyta prezydenta w Chinach: Polska ważnym partnerem w budowie nowego szlaku jedwabnego
Następny artykułKolejny B777-300ER w EVA Air
Portallogistyczny.com to innowacyjny serwis poświęcony bieżącym wydarzeniom i najnowszym trendom w logistyce. Dostarczamy aktualnych informacji gospodarczo-politycznych z kraju i ze świata, tłumacząc ich wpływ na rynek logistyczny. Nasi eksperci na bieżąco komentują aktualne wydarzenia, dostarczając Państwu najbardziej wiarygodną i użyteczną wiedzę.

BRAK KOMENTARZY