Brytyjska marynarka wojenna planuje posiadać flotę małych, bezzałogowych jednostek oraz statków zbudowanych na drukarkach 3D już w 2030 roku – wynika z informacji byłego laboratorium rządowego, Qinetiq Group Plc.

Trójwymiarowy druk pozwala na szybką i oszczędną produkcję 15-metrowych warstw z metalu czy plastiku. Marynarka mogłaby także wykorzystać tę technologię do wytwarzania najważniejszych części wyposażenia jeszcze na morzu, więc statki mniej czasu spędzałyby w porcie.

To jednak nie koniec innowacji. Brytyjczycy pracują nad rozwojem technologii, które umożliwiłyby przesył informacji między statkami dzięki Wi-Fi czy exoszkieletem ułatwiającym pracę mechanikom.

Najszybciej z tych wszystkich technologii do użytku trafią statki bezzałogowe. Naukowcy z angielskiego Uniwersytetu Plymouth do spółki ze specjalistami z firmy MSubs oraz architektami z Shuttleworth Design już rozpoczęli projekt budowy pierwszej na świecie takiej jednostki. Zamierzają nim przekroczyć Atlantyk.

Jednostka o nazwie The Mayflower Autonomous Research Ship (MARS) będzie zasilana odnawialnymi źródłami energii. Będzie także wyposażona w szereg dronów, które w czasie podróży będą przeprowadzać eksperymenty. Statek ma być gotowy w przeciągu 2,5 lat, a pierwszy rejs odbędzie się w 2020 roku – 400-setnej rocznicy lądowania żaglowca Mayflower z pierwszymi kolonistami w Ameryce Północnej.

Budowę statku poprowadzi lokalna firma z Plymouth – MSubs. Z racji tego, że nawigacja bezzałogowa stoi w sprzeczności z obecnymi regulacjami morskimi, firma już prowadzi negocjacje z firma certyfikującymi i klasyfikującymi.

 

ŹRÓDŁOgospodarkamorska.pl
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrologis zawiera ostateczną umowę sprzedaży Parku Bucharest A1
Następny artykułGoogle testuje dostawy żywności
Portallogistyczny.com to innowacyjny serwis poświęcony bieżącym wydarzeniom i najnowszym trendom w logistyce. Dostarczamy aktualnych informacji gospodarczo-politycznych z kraju i ze świata, tłumacząc ich wpływ na rynek logistyczny. Nasi eksperci na bieżąco komentują aktualne wydarzenia, dostarczając Państwu najbardziej wiarygodną i użyteczną wiedzę.

BRAK KOMENTARZY