Według szacunków firm transportowych, paliwo nadal stanowi największą część łącznych kosztów transportu, choć zarobki kierowców oraz opłaty drogowe również stają się ich ważną częścią. Eksperci z firmy WebEye twierdzą, że bardziej zorganizowane użytkowanie pojazdów oraz wybór właściwej usługi śledzenia floty umożliwiają zmniejszenie ponoszonych kosztów o 20 proc.

W transporcie drogowym największą część kosztów wciąż stanowi paliwo zużywane przez pojazdy. Choć ceny paliwa niedawno spadły, to według szacunków firm transportowych nadal generuje ono połowę ponoszonych przez nie kosztów. Do innych istotnych wydatków należą opłaty drogowe, a także nieefektywne wykorzystanie czasu jazdy oraz kary za naruszenie dozwolonych godzin pracy kierowców. Wydatki na paliwo można w dużym stopniu ograniczyć poprzez optymalizację ładunków. Ponadto nowoczesny system telematyczny pomaga w wykrywaniu złego stylu jazdy lub nieodpowiedniego wykorzystania czasu jazdy, co umożliwa znaczne ograniczenie kosztów dodatkowych, takich jak opłaty serwisowe.

Przedsiębiorstwa prowadzące działalność transportową muszą liczyć się z opłatami drogowymi, jednak duży wpływ na możliwość pozyskania oszczędności ma sposób w jaki je uiszczają. Na przykład bilety relacyjne na Węgrzech nie zezwalają na zmianę trasy, więc jeśli kierowca musi zboczyć z drogi, konieczny jest zakup nowego biletu. Potrzeba ponoszenia dodatkowej opłaty jest zniesiona, jeżeli w pojedździe zainstalowane jest urządzenie pokładowe (OBU) z odbiornikiem GPS. Jeśli ktoś posiada zainstalowane OBU to w razie zboczenia z drogi lub pomylenia tras urządzenie zarejestruje ten odcinek i pobierze odpowiednią opłatę – płatność odbywa się na zasadzie prepaid.

„Przedsiębiorstwa transportowe często płacą również za swoją niewiedzę. Dla przykładu, polscy kierowcy, którzy poruszają się po Węgrzech wykorzystując bilety relacyjne, często nie otrzymują za nie faktur. To sprawia, że firmy nie mają możliwości rozliczenia podatku VAT, który na Węgrzech wynosi aż 27 proc. Natomiast kierowcy, którzy rozliczają myto elektronicznie, umożliwiają swoim firmom generowanie faktur oraz odliczenie VAT” – zauważa Paweł Wloczek, Country Manager w firmie WebEye Polska.

Zaawansowane rozwiązanie telematyczne oprócz regulowania opłat drogowych oferuje wiele dodatkowych opcji, które w dłuższej perspektywie przynoszą duże oszczędności. Wśród nich warto zwrócić uwagę m.in. na pomiar poziomu paliwa, elastyczne planowanie tras czy, dostępną w rozwiązaniu WebEye, funkcję elektronicznego tachografu, która służy do zarządzania czasem jazdy.

„Z naszych doświadczeń wynika, że instalacja systemu telematycznego obniża koszty ponoszone na paliwo o 10 do 30 proc., choć w szczególnych przypadkach obserwowaliśmy nawet 40-procentowy spadek zużycia paliwa przez całą flotę. Składa się na to wiele czynników, w tym zniwelowanie użytku prywatnego, wykrywanie złego stylu jazdy i oczywiście ograniczenie nadużyć związanych z paliwem” – dodaje Paweł Wloczek.

Sposoby na optymalizację kosztów transportowych:

1. Pomiar zużycia paliwa. Zaleca się regularnie mierzyć ilość zużywanego paliwa oraz rejestrować miejsca i dokładne godziny tankowania. Warto też sporządzić mapę solidnych stacji benzynowych wzdłuż trasy przejazdu. Kompletne usługi telematyczne, obejmujące zarówno pomiar poziomu paliwa, jak i planowanie tras, wspierają firmy w szybszym i bardziej efektywnym gromadzeniu potrzebnych danych.
2. Wybór właściwej metody regulowania opłat drogowych. Ważnym aspektem jest również częstotliwość przewozów. Dla firm, które regularnie transportują ładunki, płatności oparte na systemie GPS są nie tylko wygodniejsze, ale również bardziej ekonomiczne: umożliwiają elastyczną zmianę trasy, więc użytkownicy płacą tylko za rzeczywiście przejechaną odległość.
3. Maksymalne wykorzystanie czasu jazdy. Podczas planowania transportu trzeba wziąć pod uwagę to, że niewykorzystany czas jazdy w dłuższej perspektywie oznacza utratę przychodów. Warto zatem w pełni wykorzystać dozwolone godziny pracy kierowców.
4. Przestrzeganie godzin pracy kierowców. Kary za naruszenie godzin pracy kierowców mogą stanowić istotny składnik kosztów. Przekraczanie dozwolonego czasu jazdy naraża na niebezpieczeństwo innych użytkowników dróg, więc podlega wzmożonym inspekcjom. Dlatego opłaca się korzystać z urządzenia pokładowego, które nie tylko rejestruje godziny pracy kierowcy, ale również alarmuje go, że minął dozwolony czas jazdy.
5. Optymalne planowanie tras. Wstępne zaplanowanie trasy pozwala uniknąć niepotrzebnych objazdów oraz przejazdów bez ładunku, które również przyczyniają się do zużycia paliwa. Jeśli pozwalają na to okoliczności, warto wyruszyć poza godzinami szczytu i pamiętać, że najkrótsza trasa nie zawsze oznacza najmniejsze zużycie paliwa.
6. Regularne serwisowanie. Odpowiednio utrzymane, sprawne mechaniczne pojazdy zużywają mniej paliwa i służą dłużej. Warto regularnie kontrolować dane diagnostyczne pojazdu, ponieważ pomaga to w bardziej efektywnym i precyzyjnym serwisowaniu.
7. Optymalny styl jazdy. Unikanie nadmiernej prędkości i dostosowywanie stylu prowadzenia pojazdu do warunków na drodze przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa jazdy. Zapobiega to niepotrzebnemu hamowaniu i przyspieszaniu, a w rezultacie zwiększonemu zużyciu paliwa.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMoc innowacji na niespełna ćwierci metra kwadratowego
Następny artykułIdea promu Elec3city z poparciem GDDKiA
Portallogistyczny.com to innowacyjny serwis poświęcony bieżącym wydarzeniom i najnowszym trendom w logistyce. Dostarczamy aktualnych informacji gospodarczo-politycznych z kraju i ze świata, tłumacząc ich wpływ na rynek logistyczny. Nasi eksperci na bieżąco komentują aktualne wydarzenia, dostarczając Państwu najbardziej wiarygodną i użyteczną wiedzę.

BRAK KOMENTARZY