Norweski producent nawozów Yara oraz firma Kongsberg Gruppe połączyły siły, by stworzyć pierwszy na świecie w pełni napędzany prądem oraz bezzałogowy kontenerowiec typu feeder.

– Powstanie tej jednostki będzie kamieniem milowym dla całego transportu morskiego i pozwoli szybciej osiągnąć cele ograniczenia emisji ustanowione przez ONZ – mówili przedstawiciele obu firm we wtorek.

Jednostka przybierze nazwę YARA Birkeland. Będzie przewozić produkty Yara z ich fabryki do norweskich portów w Brevik oraz Larvik. Odciąży to transport drogowy – z dróg zniknie 40 tys. ciężarówek rocznie.

Yara Birkeland rozpocznie działalność już w 2018 roku jako zwykła jednostka z załogą, w kolejnym roku będzie już zdalnie sterowana, by w 2020 roku stać się w pełni zautomatyzowaną.

Kongsberg będzie odpowiadał za dostarczenie technologi dla tej jednostki, w tym czujników i systemów automatyki oraz napędu elektrycznego. – Przesuwając transport kontenerowy z dróg na morze, przede wszystkim przyczyniamy się do poprawy warunków środowiska – powiedział Geir Haoy, prezes Kongsberg.

– Tworzenie automatycznych systemów na jednostki morskie to naturalny krok w naszej ewolucji. Dekady doświadczenia w tworzeniu zaawansawonych systemów komunikacyjnych i sensorów robią swoje. Yara Birkeland będzie naszym opus magnym – powiedział Haoy.

BRAK KOMENTARZY