Holenderski producent autobusów dostarczy dwa pojazdy elektryczne do przewoźnika z norweskiego Stavanger. To kolejne nordyckie miasto, w którym będą jeździły autobusy holenderskiego producenta.
To będą pierwsze tego rodzaju miejskie pojazdy wyprodukowane przez fabrykę w Helmand, które wejdą do regularnej obsługi linii w Norwegii. Autobusy, które będą obsługiwały Stavanger i okolice miały tam trafić już jesienią przyszłego roku.
Ostatecznie norweski przewoźnik Boreal Transport Norge AS otrzyma dwa 12-metrowe, niskopodłogowe pojazdy z baterią o pojemności 250 kWh, która na jednym ładowaniu może przejechać 200 km. Taki zasięg był wymagany przez przewoźnika. W pojeździe może też zostać zamontowana bateria o pojemności 311 kWh, która wystarczy na 300 km. Będzie ładowana w nocy.
Z racji napędu autobus jest zeroemisyjny, na co w Norwegii bardzo zwraca się uwagę. Pomieści do 90 pasażerów, jest przystosowany do przewożenia osób na wózkach. Jednym z udogodnień są liczne w pojeździe gniazdka USB do ładowania urządzeń mobilnych. Pierwszy pojazd trafi do Stavanger 7 kwietnia.
Źródło: transport-publiczny.pl






























