Na przystanku PKM Gdańsk Niedźwiednik władze województwa pomorskiego zaprezentowały pierwszy z pociągów wyprodukowanych przez bydgoską Pesę, które już od września wozić będą pasażerów PKM.
12 czerwca 2015 r. pojawił się w Gdańsku pierwszy z dziesięciu autobusów szynowych Pesy, zakupionych przez Samorząd Województwa Pomorskiego do obsługi linii PKM.
Pojazdy będą wyposażone w układ klimatyzacji, monitoring wewnętrzny i zewnętrzny oraz system zliczania pasażerów, będą też dostosowane do obsługi osób niepełnosprawnych, znajdą się w nich miejsca do przewozu rowerów. Będą to jednocześnie jedne z najbezpieczniejszych autobusów szynowych w naszym kraju – wyposażone są w urządzenia Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem ERTMS poziomu 2.
Projekt zakupu pojazdów do obsługi linii PKM dofinansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. Wartość umowy zawartej z Pesą to 114.156.300 zł. Cena pojazdu dwuczłonowego 10,701 mln zł, a trójczłonowego 11,7 mln zł.
Źródło: transport-publiczny.pl




























