Stopień wypełnienia podziemnych magazynów gazów w krajach Unii Europejskiej wynosił na pierwszego czerwca 37,2 procent. Polskie magazyny są wypełnione niemal w 50 procentach!
Jak podaje zrzeszająca firmy magazynujące gaz organizacja Gas Storage Europe, w podziemnych magazynach surowca zlokalizowanych na terenie UE znajduje się już 33,89 mld m3 gazu. Z tego aż 8,99 mld m3 gazu jest w magazynach Włoskich. Na pierwszego czerwca były one wypełnione w ponad 54 procentach. I jest to najwięcej wśród największych europejskich konsumentów gazu.
Ponad osiem mld m3 gazu w swoich magazynach mają również Niemcy (największy odbiorca gazu w Europie). Jednak kraj ten dysponuje największymi magazynami w Unii. W związku z tym stopień wypełnienia niemieckich obiektów wynosił pierwszego czerwca nieco poniżej unijnej średniej – 36,25 proc.
Całkiem dobrze wygląda nasza sytuacja. Jak podaje GSE w naszych magazynach na początku czerwca było już 1,351 mld m3 gazu. Oznacza to, że nasze magazyny były wypełnione w 49,4 procentach.
Podziemne magazyny gazu są kluczowym elementem systemu gazowego bezpieczeństwa. Ich największa rola przypada na okresy wzmożonego zapotrzebowania na gaz. Ze względów technicznych nie jest możliwe zimą zaspokoić całych potrzeb odbiorców gazem przesyłanym rurociągami. Wówczas do systemu zaczyna być tłoczony gaz z magazynów.
Źródło: wnp.pl






























