Oslo, Londyn i Zagłębie Ruhry to kierunki, w których latać będą samoloty rejsowe z portu regionalnego w Szymanach (warmińsko-mazurskie). W pierwszych latach z lotniska skorzystać ma od 100 tys. do 200 tys. pasażerów rocznie – podała spółka zarządzająca portem.
5. czerwca pierwsze awionetki biorące udział w Rajdzie po Lotniskach Warmii i Mazurach wylądowały na powstającym lotnisku regionalnym w Szymanach koło Szczytna. To pierwsze operacje lotnicze w porcie Olsztyn- Mazury, który ma być gotowy do końca tego roku.
Samorząd województwa przez pierwsze lata będzie dopłacać do działalności operacyjnej lotniska, minimum 5 mln zł rocznie. Ale spółka zarządzająca lotniskiem będzie też miała wpływy np. z dzierżawy powierzchni na terminalu; firmy zewnętrzne prowadzić będą gastronomię i usługowych. Będzie tu działała wypożyczalnia samochodów czy płatny parking, spółka sprzedawać będzie paliwo lotniskowe i pobierać opłaty za starty i lądowania.
Regionalny port Olsztyn- Mazury powstaje w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Inwestycja musi być rozliczona w 2015 roku, by nie przepadła unijna dotacja. Koszt szacowany jest na 205 mln zł. Unijne dofinansowanie ma wynieść 76 proc.
Źródło: wnp.pl




























