Rosyjski koncern paliwowy Lukoil zamierza zbudować kolejny arktyczny terminal naftowy, podobny do obiektu w Varandey na Morzu Barentsa. Na ich drodze może stanąć jednak krajowy konkurent – Rosneft.
Dwa największe koncerny naftowe z Rosji będą walczyć o prawa do eksploatacji złoża East Taymyr, położonego blisko północnego wierzchołka półwyspu Tajmyr. Te pokłady nie są jednak ważne same w sobie. Obaj giganci wierzą bowiem, że wygranie licencji na eksploatację East Taymyr pociągnie za sobą szansę pozyskania innych, bogatszych złóż w tym regionie. Część z nich znajduje się na morzu.
Jeśli Lukoil pozyska złoże, zamierza go połączyć z przybrzeżnym terminalem. Półwysep Tajmyr to jeden z najbardziej odosobnionych regionów na terenie Rosji. Cała infrastruktura musiałby więc powstać od zera, bo najbliższe miasto oddalone jest o ok. 1000 km.
Źródło: gospodarkamorska.pl






























